Baterie wannowe

Wszystko o bateriach wannmowych

Podstawowym elementem każdej łazienki jest wanna, sama w sobie jednak nic nie wnosi, duże znaczenie ma też bateria wannowa, która przy niej stoi, dobrze dobrana, stanowi nie tylko element użytkowy, ale i ozdobny. Baterie wannowe dostępne na rynku ciężko zliczyć, są bardzo zróżnicowane pod względem designu, koloru itp. W zamyśle dzieli się je na naścienne, stojące i wolnostojące. W niektórych modelach producenci montują fabrycznie zestawy natryskowe, warto wiedzieć, że wybór baterii nie zawsze jest tylko i wyłącznie kwestią gustu, zależny jest też od możliwości montażowych danego pomieszczenia/ściany.

Baterie wannowe naścienne

W tym przypadku są one podzielone jeszcze na dwa rodzaje, baterie natynkowe i podtynkowe. Natynkowe są najpopularniejsze w polskich domach, zyskały popularność dzięki przystępnym cenom, dobrą baterię naścienną natynkową można dostać już za 150 zł. W tym rozwiązaniu wszystkie elementy znajdują się na zewnątrz, złącza hydrauliczne delikatnie wystają, przyłącza się do nich baterię i zakrywa złączone elementy specjalnymi zakładkami, dostępnymi w każdym zestawie w cenie. Wielką zaletą takiego zamontowania baterii są koszty eksploatacyjne, dzięki temu, że złącza znajdują się na zewnątrz, każdy może własnoręcznie naprawić usterkę, albo nawet wymienić całą baterię na nową. Jest to w Polsce znane i sprawdzone rozwiązanie, które można spotkać w większości domów. Baterie wannowe podtynkowe są dużo droższym rozwiązaniem, ale robią większe wrażenie wizualne. Stosowane głównie w apartamentach lub domkach, w których jest ograniczone miejsce, nie zajmują dużej przestrzeni. W tym montowaniu złącza hydrauliczne są w ścianie, wystaje z niej tylko kran i uchwyt, odpowiadający za regulowanie ciśnienia oraz temperatury wody. Poza efektem wizualnym i praktycznością baterie podtynkowe ułatwiają czyszczenie, nie posiadają zakamarków, wylew to tylko prosta rurka, którą wystarczy przetrzeć i podobnie jest z uchwytem. Są one jednak droższe w zakupie, montażu i eksploatacji, z racji tego, że cała instalacja znajduje się w ścianie, wymaga użycia droższych materiałów, montaż jest bardziej skomplikowany, więc cena też idzie w górę, a do ewentualnych napraw trzeba zatrudnić fachowca, który również policzy za usługę. Nie wolno jednak wyolbrzymiać tych cen, montaż i naprawy nie powinny odstraszać ze względu na to, że baterie takie nie są elementem, który się szybko psuje, po zamontowaniu może służyć latami. Decyzja o zamontowaniu baterii podtynkowej powinna być podjęta jeszcze przed położeniem płytek.

Hansgrohe Talis E – Bateria Wannowa El. Zewnętrzny Do Podtynku

Baterie wannowe stojące

Są montowane we wcięciach w wannie, z reguły tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania ściennej (te cieszą się większą popularnością). Jeżeli producent dał znać, że nie można montować na wannie baterii, na przykład w instrukcji (z powodu zbyt dużej wagi), to można użyć do tego osobnej półki. Najczęściej spotykane są modele jednootworowe, jednak na rynku dostępne są z trzema, słuchawka, wylewka, i uchwyt stanowią w niej trzy osobne elementy, nadaje to nowoczesnego wyglądu i robi piorunujące wrażenie.

Baterie wannowe wolnostojące

Ceny tego typu baterii spadły w ostatnich czasach, dzięki czemu są coraz częściej spotykane w Polskich domach. Idealnie komponują się z nowoczesnymi wannami, dobrze dobrany zestaw nadaje łazience charakteru. Baterie stojące pełnią funkcję użytkową i ozdobną, łatwo jest dobrać model dopasowany do łazienki, dlatego że jest ich cała masa, od wzorów klasycznych przez nowoczesne do retro, dobierzesz je do każdego gustu.